Jdi na obsah Jdi na menu
 


Messi, Beckham, nebo Ronaldo? TOP 10 nejbohatších fotbalistů!

5. 4. 2010

Messi, Beckham, nebo Ronaldo? TOP 10 nejbohatších fotbalistů!

Lionel MessiFoto: ČTK/AP
 
 
 Argentinský štírek Lionel Messi byl loni nejlepší na hřišti, když pobral veškeré individuální trofeje (hráč roku FIFA, Zlatý míč) a s Barcelonou i kolektivní (Liga mistrů, španělská liga a pohár, superpoháry, mistrovství světa klubů). Zároveň se však stal i fotbalistou, který nejvíce vydělal. Na konto mu přišlo 33 milionů eur, což je v přepočtu 858 milionů korun.

Světová hospodářská a tedy finanční krize? My o ní nic nevíme, hlásí fotbalové hvězdy. Jejich výdělky totiž stoupají až závratným tempem. Už jedenáct let zkoumá francouzský časopis France Football, kdo má ve fotbalovém světě největší příjmy.

Magazín čítá nejen platy a prémie, ale především se pídí po reklamních smlouvách a obchodních aktivitách. Tyto položky kolikrát peníze ze samotného fotbalu vysoce převyšují.

A i v těchto oborech si hvězdy vedou čím dál víc zdatněji. Přes 30 milionů eur se v předchozích letech dostal jen dvakrát Beckham (31 v roce 2008 a 32,4 loni), nyní se mohou pokořením tohoto limitu chlubit první tři v pořadí. Závratných příjmů dosahují přitom stále mladší hráči.


1. Lionel Messi
858 milionů Kč


523158:gsmall:trueArgentina (FC Barcelona)
22 let, útočník

Roční mzda: 260 (21,7 měsíčně).
Prémie: 104.
Reklamní a obchodní aktivity: 494 (Adidas, Pepsi-Cola, Gillette, Gatorade, Konami, Air Evropa, Télefonica/Movistar, SportCenter/ESPN, Damm, Danone, Lody For Men, Storkman, Repsol YPF, SanDisk, M. Mirage/Seiko, DVD, vydavatelství, prodej suvenýrů)


V roce 2008 vydělal „pouhých“ 28,6 milionu eur (743,6 milionu korun), loni se už vytáhl na 33, rozdíl 4,4 miliony. Takový je finanční výkonnostní skok současného nejlepšího hráče světa. Překonal tak dosud nedostižitelného fotbalového krále byznysu Davida Beckhama, jenž vládl žebříčku dva předcházející roky.

Značný podíl na tom dozajista má vylepšená smlouva s Barcelonou, která mu zaručuje příjem deset milionů eur ročně až do června 2014. Nový kontrakt podepsal v červnu loňského roku, dosavadní zněl na 8,5 milionu eur. Rovněž prémie bral obrovské, předseda klubu Joan Laporta nijak nešetřil, za šest titulů odměnil nejlepšího svěřence čtyřmi miliony eur. Na fotbalové scéně se tedy umí parádně točit, i co se týče náležitého finančního ohodnocení.

Argentinský fenomén je ovšem velice čilý a především zdatný, tedy dobře zaplacený, i na reklamním trhu. Společně s Kaká, Aršavinem, Drogbou, Lampardem a Henrym popíjejí pepsi s domorodci na jihoafrické savaně a zvou na letošní mistrovství světa, s krajanem Agüerem a španělským tenistou Verdaskem vcházejí do letadla společnosti Air Europe, s uruguayským kanonýrem Forlánem používá služby mobilního operátora Télefonica.

Jeho dětská tvářička je vyhledávaná, odráží se v ní bezelstnost, upřímnost, radost. Ideální obraz pro nalákání potenciálního zákazníka. Messi, kterého mimo fotbalové trávníky neprovázejí žádné skandály, se stal mužem reklamy.


2. David Beckham
790 milionů Kč

499050:gsmall:trueAnglie (LA Galaxy, AC Milán)
34 let, záložník
Roční mzda: 107 (8,9 měsíčně).
Prémie: 33.
Reklamní a obchodní aktivity: 650 (Adidas, Giorgio Armani, Motorola, Cabo Sao Roque Ressort, Coty, Sharpie, fotbalové školy v Los Angeles a Londýně, biografie, DVD, parfémy, podíly v kalifornských obchodech, nemovitosti)


Fiskální vytrvalec, na žebříčku se v popředí drží obdivuhodných devět let, pětkrát byl první, čtyřikrát druhý. Po dvou posledních triumfech musel nyní trůn opustit. Fotbalově už to taková sláva není, co se týče čistých příjmů, zapadl do průměru. Ale obchodnicky mu to pořád náramně myslí.

Drží si okruh stálých sponzorů, i když také v tomto ohledu zaznamenává ztráty. Příští rok přichází o luxusní kontrakt s Giorgiem Armanim, který mu za tři roky přinesl 234 milionů. Nahrazuje ho v něm Cristiano Ronaldo. Přesto je v reklamě stále nejlepší – 25 milionů eur (650 milionů korun) nedokázal nasmlouvat nikdo!

Je proto velký předpoklad, že se populární „Spice Boy“ udrží mezi nejlepšími i v příštím roce. Završí tak úspěšné desetiletí. Bez něho by si fanoušek nedokázal snad ani kolotoč fotbalových peněz pořádně představit.


3. Cristiano Ronaldo
780 milionů Kč

417302:gsmall:truePortugalsko (Real Madrid)
25 let, útočník
Roční mzda: 338 (28 měsíčně).
Prémie: 26.
Reklamní a obchodní aktivity: 416 (Nike, Giorgio Armani, Banco Espirito Santo, Castrol, Linic/Clear Men, Soccerade, Modelo, vydavatelství, DVD, módní značky CR7 a CR9, nemovitosti, turistické akce na Madeiře)


Nevídaný vzestup! Za rok dokázal zhmotnit své příjmy o šedesát procent a také on pokořil bájnou hranici 30 milionů eur. Co se týče základního platu, ten přestupem z Manchesteru United do Realu Madrid vzrostl ze 7,3 na 13 milionů eur, navíc Španělsko laská cizince výhodným zdaněním.

Příchodem do „bílého baletu“ dvojnásobně zvedl veškeré reklamní kontrakty a částky cinkají hodně libozvučně: Giorgio Armani 130 milionů korun, Nike 156, Castrol 78. Všechno stvrzeno na dobu tří let.

Jeho pozici snad nejlépe vystihuje reklamní šot, v němž propaguje peněžní ústav Banco Espirito Santo (BES): „Kde budu hrát za tři roky? Možná v nějaké horké zemi, možná naopak v úplně studené. Ale mám jednu jistotu, že mé peníze budou dobře uložené.“ Tu jistotu má.


4. Kaká
488 milionů Kč

446257:gsmall:trueBrazílie (Real Madrid)
27 let, útočník

Roční mzda: 260 (21,7 měsíčně).
Prémie: 7. Reklamní a obchodní aktivity: 221 (Adidas, Giorgio Armani, Pepsi-Cola, Gillette, Gatorade, Ringo, Harry´s, Barilla, Guarana Antartica)


Za medailisty zůstal až se strašidelným odstupem. Patří sice mezi madridské Galácticos, ale finančním svitem nijak neoslňuje. Ale jen ke trojici vyvolených. Vynikající smlouva mu zaručuje luxusní plat, reklamní plnění zvedl o 60 milionů korun. Stal se výkladní skříní pro hodinky a parfémy značky Giorgio Armani.


5. Thierry Henry
468 milionů Kč

461931:gsmall:trueFrancie (FC Barcelona)
32 let, útočník

Roční mzda: 208 (17 měsíčně).
Prémie: 65.
Reklamní a obchodní aktivity:
195 (Reebok, Pepsi-Cola, Gillette, SFR)


Neprožíval nejlepší fotbalový rok, nejen fanoušci Irska mu vyčítali „boží ruku“, kterou poslal Francii na mistrovství světa. Ovšem bral za to docela slušné prémie. Velice si ho také vážili v Barceloně, obdržel po Messim největší odměny. S tou pošramocenu pověstí gentlemana to není ostatně tak hrozné: ani jeden sponzor mu partnerství nevypověděl.


6. Ronaldinho
447,2 milionu Kč

499211:gsmall:trueBrazílie (AC Milán)
27 let, útočník

Roční mzda: 195 (16,2 měsíčně).
Prémie: 5,2.
Reklamní a obchodní aktivity: 247 (Nike, Pepsi-Cola, Nutrilite/Amway, Konica Minolta, Electronic Arts, Bwin, DVD, vydavatelství, módní značka R10)


Po odchodu krajana Kaká se chlubí nejlukrativnější smlouvou v AC Milán. Přesto proti předcházejícímu roku zaznamenal pokles, o šedesát milionů korun. Těžko se smiřoval s faktem, že ho firma Pepsi nevybrala na reklamní pozvánku na mistrovství světa v Jižní Africe.


7. Carlos Tévez
400,4 milionu Kč

335992:gsmall:trueArgentina (Manchester City)
26 let, útočník

Roční mzda: 192,4 (16 měsíčně).
Prémie: 169 (včetně podpisu smlouvy).
Reklamní a obchodní aktivity: 39 (Nike, Mastercard, Fravega).


Mocně vtrhnul mezi nejlepší, dosud spíš jen paběrkoval. Byl vázán ve společnosti Media Sport Investment, která ho půjčovala do klubů (Corinthians, West Ham, Manchester United). Přestupem do Manchesteru City se břímě zbavil a navíc vzal nechutný bonus za podpis: 150,8 milionu korun. A upsal se na pět let.


8. Zlatan Ibrahimovic
377 milionů Kč

384069:gsmall:trueŠvédsko (FC Barcelona)
28 let, útočník

Roční mzda: 312 (26 měsíčně).
Prémie: 13.
Reklamní a obchodní aktivity: 52 (Nike, internetová adresa)


Pobírá nejlepší plat fotbalisty na celé zeměkouli. Nehorázný obnos mu nadělil Inter Milán. Když ho šéfové Barcelony vábili do katalánské ketropole, museli mu nabídnout stejný. Učinili tak, jinak by vytáhlý Švéd nešel. Reklamní aktivita? Velice slabá, tichá povaha se k ní nehodí.


9. Frank Lampard
369,2 milionu Kč

240975:gsmall:trueAnglie (Chelsea FC)
31 let, záložník

Roční mzda: 213,2 (17,8 měsíčně).
Prémie: 18,2.
Reklamní a obchodní aktivity: 137,8 (Adidas, Pepsi-Cola, Gatorade, Walkers, Tesco, Electronic Arts)

Lampard se usmívá z poutačů a televizních šotů na morálně náročného anglického spotřebitele. Nakupujte v Tesco, kde vábí na slevy, pak se zakousne společně s Gary Linekerem do chipsů Walkers. Kolébku kopané zastupuje v kampani Pepsi při pozvánce na světový šampionát.


10. Samuel Eto'o
358,8 milionu Kč

522394:gsmall:trueKamerun (Inter Milán)
29 let, útočník

Roční mzda: 273 (22,8 měsíčně).
Prémie: 46,8.
Reklamní a obchodní aktivity: 39 (Puma, Guinness, obchodní partnerství)

I africký fotbal má boháče. Polepšil si v platu, Inter Milán mu z prodeje Ibrahimovice (šlo o obchodní transakci) nabídl o třetinu vyšší. Na svém bývalém chlebodárci Barceloně požadoval odstupné za předčasné rozvázání zaměstnaneckého poměru ve výši 200 milionů korun, to však katalánský klub odmítl. Z národního týmu má nejlepší smlouvu s firmou Puma.